Historie oddílu

Historie atletického oddílu v Havířově se datuje k podzimu roku 1965, kdy byl součástí rovněž právě vznikající TJ Slavia Havířov. Zakladatelé oddílu byli Manfréd Kosel, Lubomír Procházka a Petr Žerava. Trénovalo se a závodilo na stadionu Slovanu v Havířově-Šumbarku. V roce 1966 byla do soutěží přihlášena družstva žákovská, dorostenecká a hlavně kvalitní družstvo mužů, které si o rok později vybojovalo postup do krajské soutěže a rok nato startovalo v krajském přeboru.
Za dobu své existence získali závodníci oddílu na celorepublikových soutěžích 739 medailí. Z toho 255 zlatých.
Velkých úspěchů dosáhli atleti i v soutěžích družstev. Družstvo žen několikrát získalo prvenství v národní lize, 9x bojovalo v kvalifikaci o celostátní ligu. Starší dorostenky se staly 5x mistrem tehdejšího Československa. V roce 2006 se družstvo dorostenců a dorostenek probojovalo na Mistrovství ČR, kde skončili na šestém, resp. devátém místě. O rok později si družstva mužů i žen opět vybojovala postup do I. ligy, kde muži v roce 2008 skončili na velmi pěkném druhém místě a postoupili tím do baráže o extraligu.

Oddíl vychoval několik reprezentantů. Tím v současnosti nejúspěšnějším je Pavel Maslák, několikanásobný český rekordman; Halový Mistr Světa (2014, 2016 a 2018), Halový Mistr Evropy (2013, 2015 a 2017), Mistr Evropy (2012), pátý na Mistrovství světa (2013), vše na trati 400 m. Za náš oddíl závodil až do svých 19ti let. Další velkou chloubou je jedna z nejlepších trojskokanek na světě, olympijská medailistka a Mistryně Světa Šárka Kašpárková, která do svých šestnácti let závodila za Havířov. Ve stopách Šárky úspěšně pokračoval v Havířově také výškař Jaroslav Bába, bronzový medailista z OH v Aténách. Dalšími reprezentanty byli čtvrtkařka Olga Kmochová, účastnice ME v Praze, Anna Filíčková, do roku 2004 česká rekordmanka na 400 m překážek a účastník historicky 1. MS v roce 1983, Libor Šebesta, reprezentující naši štafetu 4x 400m na ME v Praze. V roce 2007 se Mistrovství světa do 17 let v Ostravě zúčastnila Ingrid Okenicová na trati 800 m. V roce 2011 startoval na Mistrovství Evropy juniorů Petr Kaminski v běhu na 3000 m překážek, v roce 2008 na ME v běhu do vrchu. Michal Pinkas reprezentoval ČR na Mistrovství Evropy v běhu do vrchu v roce 2013.

V havířovské atletice začínala pracovat celá řada současných trenérů a činovníků. Nejúspěšnější atletické období prožil oddíl v osmdesátých letech. Obrovská členská základna čítající pravidelně kolem 700 členů přinesla v tomto období oddílu na republikových soutěžích jednotlivců 64 medailí, z toho 23 zlatých, družstvo starších dorostenek získalo 2x titul mistra ČSSR, ženy bojovaly vždy na špici I. národní ligy. Začátek devadesátých let přinesl oddílu spoustu změn. Podařilo se dokončit atletický stadion se závodními parametry a sektory pokryl umělý povrch. V roce 1992 se atletika vyčlenila z TJ Slavia Havířov a získala samostatnou právní subjektivitu jako Atletický Club Havířov. V únoru 1998 nás náhle opustil jeden ze zakladatelů, pan Manfréd Kosel. Po jeho smrti se řízení oddílu ujal nový výkonný výbor v jehož čele později stanul Ing. Ivo Polášek jako předseda, který atletiku vede do současné doby. V roce 2005 se oddíl opět vrátil pod organizaci Slavia Havířov. Podařilo se dokončit rekonstrukci stadionu, kdy byl položen umělý povrch na atletickou dráhu a přilehlé sektory. Bohužel však atletický stadion, který je zasazen do středu města v pěkném okolí, postrádá kvalitní zázemí pro sportovní přípravu i pořádání větších atletických závodů, občas může jen využít služby vedlejší městské sportovní haly. I přesto oddíl pořádá soutěže pro základní i střední školy i pro nesportovní veřejnost.